Aquest cap de setmana se celebra la 14a edició del 48h Open House Barcelona 2023. D’aquesta manera, tothom qui ho desitgi podrà gaudir de les portes obertes i de les visites guiades que es faran en més d’un centener d’edificis de la ciutat comtal. També hi participen sis municipis més: Badalona, Santa Coloma de Gramanet, Sant Joan Despí, l’Hospitalet de Llobregat, Vilassar de Dalt i Sitges.
Del 21 al 22 d’octubre, el festival d’arquitectura ha organitzat més de 195 activitats per poder aprofitar al màxim aquesta edició del festival. La programació d’enguany compta amb un 40% de noves propostes respecte de l’edició anterior. Entre les novetats, trobem alguns dels edificis dissenyats per l’arquitecte modernista Domènech i Montaner, a qui el festival dedica part de la seva programació.
El 48h Open House Barcelona 2023 és a més un festival completament gratuït. No obstant això, en alguns casos es necessita fer una inscripció prèvia per poder accedir a alguns dels equipaments. Tot seguit et detallem, per districtes, els edificis que podràs visitar i el seu horari.
Nou Barris
- Itinerari Rec Comtal: Casa de la Mina, Parc de les Aigües (dissabte a les 10.00 h)
- Castell de Torre Baró: carretera Alta de les Roquetes, 309 (dissabte de 10.00 a 14.00 h)
- MUHBA Casa de l’Aigua de la Trinitat Vella: carrer Torrent de la Perera, s/n (dissabte de 10.00 a 14.00 h i de 16.00 a 19.00 h)
- Casa de l’Aigua de la Trinitat Nova: carrer Garbí, 2 (dissabte de 10.00 a 14.00 h i de 16.00 a 19.00 h)
- Casal de Barri de la Trinitat Nova Somlapera: carrer Garbí, 3 (dissabte de 10.00 a 14.00 h)
- Habitatges protegits de la Trinitat Nova: carrer Palamós, 70 (dissabte de 10.00 a 14.00 h i de 16.00 a 19.00 h)
- Habitatge cooperatiu Cirerers: carrer Pla dels Cirerers, 2-4 (dissabte a les 11.00, 12.00 i 13.00 h)
Sant Andreu
- Casa Bloc – Pis Museu Habitatge: passeig Torras i Bages, 101 (diumenge de 10.00 a 14.00 h i de 16.00 a 19.00 h)
- Fabra i Coats: carrer Sant Adrià, 20 (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Fabra i Coats – espai vertical: carrer Sant Adrià, 20 (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Fabra i Coats – Centre d’Art Contemporani de Barcelona: carrer Sant Adrià, 20 (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Antiga fàbrica ENMASA Mercedes-Benz: carrer Sant Adrià, 65 (diumenge de 10.00 a 18.00 h)
- MUHBA Bon Pastor: carrer Barnola, 22 (diumenge d’11.00 a 15.00 h)
- Habitatge al carrer de Biscaia: carrer Biscaia, 340 (dissabte de 10.00 a 14.00 h)
Sant Martí
- Wikihousing Barcelona: rambla Prim, 258 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Planta Integral de Valorització de Residus: carrer Pau, 3-5, Sant Adrià de Besòs (dissabte a les 11.00, 11.30, 12.00, 12.30 i 13.00 h)
- Llar Sostenible TO: carrer Eduard Maristany, 16 (dissabte a les 11.00, 12.00 i 13.00 h)
- Smart 22@: carrer Pere IV, 313 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- The Social Hub: carrer Cristóbal de Moura, 49 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Habitatge cooperatiu La Balma: carrer Espronceda, 135 (dissabte a les 16.00, 17.00 i 18.00 h)
- Casa Nau: carrer Lope de Vega, 106 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Museu Can Framis: carrer Roc Boronat, 116-126 (dissabte d’11.00 a 18.00 h i diumenge d’11.00 a 14.00 h)
- Betevé: plaça Tísner, 1 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Institut d’Arquitectura Avançada de Catalunya (IAAC): carrer Pujadas, 102 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- “Showroom” BD Barcelona Design: carrer Ramon Turró, 126 (dissabte de 10.00 a 14.30 h i de 15.00 a 19.00 h)
- Habitatge Passivhaus al Poblenou: passatge General Bassols, 19 (dissabte de 10.00 a 14.00 h i de 16.00 a 19.00 h)
Ciutat Vella
- Casa de la Barceloneta 1761: carrer Sant Carles, 6 (dissabte de 10.00 a 14.00 h)
- Antic Palau del Governador: Parc de la Ciutadella (diumenge de 15.00 a 19.00 h)
- Etnia Barcelona: carrer Espaseria, 1-3 (diumenge de 12.00 a 19.00 h)
- Habitatge Cooperatiu Princesa49: carrer Princesa, 51-49 (diumenge a les 11.00, 12.00 i 13.00 h)
- Castell dels Tres Dragons: Jardins Fontserè i Mestre (dissabte de 10.00 a 14.00 h)
- Arc de Triomf: passeig Lluís Companys (dissabte i diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Fundació Enric Miralles + Estudi EMBT: passatge Pau, 10 (dissabte de 15.00 a 19.00 h i diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Cloudworks la Rambla-Drassanes: carrer Portal de Santa Madrona, 12 (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Casa de la Ciutat: carrer Font de Sant Miquel, 2 (diumenge de 10.00 a 12.30 h)
- Centre Excursionista de Catalunya i MUHBA Temple d’August: carrer Paradís, 10 (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Casa Museu de la Plaça de l’Oli: carrer Oli, 4 (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Hotel The Barcelona EDITION: avinguda Francesc Cambó, 14 (diumenge de 9.00 a 12.00 h i de 16.00 a 19.00 h)
- Edifici Basses de Sant Pere: carrer Basses de Sant Pere, 7 (diumenge de 10.00 a 14.00 h i de 16.00 a 19.00 h)
- Cercle del Liceu: Ramble, 65 (diumenge de 10.00 a 13.00 h)
- Col·legi d’Arquitectes de Catalunya: plaça Nova, 5 (dissabte de 16.00 a 19.00 h i diumenge de 10.00 a 14.00 h)
- Ca la Dona: carrer Ripoll, 25 (diumenge de 10.00 a 14.00 h)
- Palau de la Música Catalana: carrer Palau de la Música, 4-6 (dissabte i diumenge a les 11.30 i a les 12.30 h)
- Escola Salle Comtal: carrer Amadeu Vives, 6 (dissabte d’11.00 a 14.00 h i de 16.00 a 19.00 h)
- Palau Moja: carrer Portaferrissa, 1 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Antic Pala Savassona: carrer Canuda, 6 (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Escola Massana. Centre d’Art i Disseny: plaça Gardunya, 9 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Col·legi Notarial de Catalunya: carrer Notariat, 4 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Antic Col·legi de Sant Guillem d’Aquitània (CIDOB): carrer Elisabets, 12 (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
Eixample
- Biblioteca Arús: passeig Sant Joan, 26 (dissabte d’11.00 a 14.00 h)
- Habitatge al passeig de Sant Joan: passeig Sant Joan, 25 (dissabte de 15.00 a 19.00 h)
- Torre Urquinaona: plaça Urquinaona, 6 (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Institut Català de la Salut: Gran Via de les Corts Catalanes, 587 (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Taller Masriera: carrer Bailèn, 70-72 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Habitatge Projecte À-TIC: carrer Sardenya, 261 (dissabte de 10.00 a 15.00 h)
- Viu cohousing i coworking: carrer Lepant, 253 (dissabte de 10.00 a 14.00 h)
- Conservatori Municipal de Música de Barcelona: carrer Bruc, 110-112 (dissabte de 10.00 a 14.00 h i de 16.00 a 19.00 h)
- Xarxa de clavegueram: passeig Sant Joan, 91 (dissabte a les 10.00 i a les 11.30 h)
- Palau Macaya: passeig Sant Joan, 108 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Bernadi Hub: passeig Sant Joan, 118-120 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Casa Lleó Morera: passeig Gràcia, 35 (dissabte i diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Fundació Antoni Tàpies: carrer Aragó, 255 (dissabte de 14.00 a 19.00 h)
- Casa Juncosa: rambla Catalunya, 78 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Palau Montaner: carrer Mallorca, 278 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Local de la Casa Thomas: carrer Mallorca, 291 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Palau Casades: carrer Mallorca, 283 (dissabte de 14.00 a 15.00 h)
- Casa de les Punxes: avinguda Diagonal, 420 (dissabte i diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Hotel Villa Emilia: carrer Calàbria, 115 (dissabte i diumenge, de 12.00 a 14.00 h i de 17.00 a 19.00 h)
- Recinte de l’Escola Industrial: carrer Comte d’Urgell amb carrer Rosselló (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Model: carrer Entença, 155 (dissabte i diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Antiga seu de l’Editorial Gustavo Gili: carrer Rosselló, 87-89 (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Recinte de l’Escola Industrial – Capella al Col·legi Major Ramon Llull: carrer París, 90 (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
Gràcia
- Ateneu de la Fabricació de Gràcia: carrer Perill, 8 (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Casa Seat: avinguda Diagonal, 446 (dissabte i diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Antics rallers Manyach: carrer Riera de Sant Miquel, 41 (diumenge de 10.00 a 14.00 h i de 16.00 a 18.00 h)
- Antiga Casa Pérez Semanillo: carrer Balmes, 169 bis (diumenge de 10.00 a 14.30 h)
- Vestíbuls Casa Sayrach – Casa Montserrat: avinguda Diagonal, 423-425 ( dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Vestíbul edifici B. Mas de Miquel: avinguda Diagonal, 520 (dissabte i diumenge de 10.00 a 14.00 h i de 16.00 a 19.00 h)
- Institut Francès de Barcelons: carrer Moià, 8 (dissabte de 9.00 a 14.00 h)
- Habitatge a l’Illa Escorial: carrer Escorial, 50 (diumenge de 10.00 a 14.00 h)
- Parròquia de Sant Joan Baptista de Gràcia: carrer Santa Creu, 2 (diumenge de 10.00 a 14.00 h)
- Habitatge les Mont-rogenques: carrer Mont-roig,7 (diumenge de 10.00 a 15.00 h)
- Pati de l’Escola Baldiri Reixavh al Parc Güell: carrer Olot, 1-13 (diumenge de 16.00 a 19.00 h)
- Casa Marsans: passeig Mare de Déu del Coll, 41 (diumenge de 10.00 a 14.00 h)
- Finca Sansalvador: passeig Mare de Déu del Coll, 79 (diumenge a les 11.00, 12.00 i 13.00 h)
Horta-Guinardó
- Cilindre d’Horta: carrer Beatriu, 30 (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Pavelló de la República: avinguda Cardenal Vidal i Barraquer, 34 (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Pèrgola de la ronda de Dalt: ronda Dalt, davant del Mercat de la Vall d’Hebron (diumenge a les 11.00 h)
- Hospital Universitari Vall d’Hebron: passeig Vall d’Hebron, 119 (dissabte i diumenge a les 10.00, 12.00 i 16.00 h)
- Refugi Lluís Companys – Casa Gallart – Parc de les Heures: carrer Hipàtia d’Alexandria (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
Sarrià-Sant Gervasi
- Habitatge al passeig de Sant Gervasi: passeiga Sant Gervasi, 26 bis (diumenge d’11.00 a 14.00 h)
- Torre de les Aigües del Tibidabo: carretera Vallvidrera al Tibidabo, 107 (dissabte i diumenge a les 10.00, 10.15, 11.30, 12.15, 13.00 i 13.45 h)
Les Corts
- Reial Monestir de Santa Maria de Pedralbes: bda. Monestir, 9 (dissabte de 10.00 a 17.00 h)
- Pavellons Güell: avinguda Pedralbes, 7 (dissabte de 10.00 a 17.00 h)
- Alta Diagonal: avinguda Diagonal, 640 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Cristalleries Planell: carrer Doctor Ibáñez, 38 (dissabte de 16.00 a 19.00 h)
- “Showroom” Gunni & Trentino: trav. Corts, 365 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Consentino City Barcelona: avinguda Diagonal, 497 (dissabte i diumenge d’11.00 a 19.00 h)
Sants-Montjuïc
- La Comunal: riera Escuder, 38 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Ca la Francina: carrer Sant Medir, 3 (dissabte de 16.00 a 19.00 h)
- La Lleialtat Santsenca: carrer Olzinelles, 31 (dissabte de 10.00 a 14.00 h i de 16.00 a 19.00 h)
- Coòpolis Can Batlló: carrer Constitució, 19 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- EMAV Can Batlló: Gran Via Corts Catalanes, 173-175 (dissabte de 10.00 a 19.00 h)
- Reconversió de complex industrial en estudis: carrer Mèxic, 17-19 (diumenge de 10.00 a 14.00 h i de 16.00 a 18.00 h)
- Poble Espanyol: avinguda Francesc Ferrer i Guàrdia, 13 (diumenge de 10.00 a 14.00 h)
- Torres Venecianes: avinguda Reina Maria Cristina (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Pavelló Alemany Mies Van de Rohe: avinguda Francesc Ferrer i Guàrdia, 7 (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Museu Nacional d’Art de Catalunya: Palau Nacional (diumenge de 10.00 a 15.00 h)
- Institut del Teatre: plaça Margarida Xirgu, s/n (diumenge de 10.00 a 19.00 h)
- Fundació Joan Miró: Parc de Montjuïc (diumenge de 16.00 a 19.00 h)
- Itinerari a la Zona Franca: L9/L10 Foneria (diumenge a les 10.00 h )
- Districte administratiu de la Generalitat de Catalunya: carrer Foc, 57 (diumenge de 10.00 a 14.00 h)
- Edifici d’habitatge Londres: carrer Cobalt, 12 (diumenge de 10.00 a 14.00 h)
- Habitatges Cal Cisó: carrer Cal Cisó, 49-59 (diumenge de 10.00 a 14.00 h)
- Habitatges de lloguer social al carrer d’Ulldecona: carrer Ulldecona, 2-10 (diumenge de 10.00 a 14.00 h)
- Pavellons Seat: carrer A, 87 (dissabte i diumenge a les 9.00 i a les 11.30 h)
- Estació Depuradora d’Aigües Residuals (EDAR) del Baix Llobregat: passeig Pratenc – carretera 100, 252 (dissabte i diumenge a les 10.00 h)